Historia pacjenta z podejrzeniem ropnia okołomigdałkowego, silnymi dolegliwościami bólowymi przedniej części szyi zarówno przy dotyku, jak i podczas czynnych ruchów szyją.
W niniejszym artykule przypomnimy aktualny algorytm zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych (ALS) i zwracamy uwagę na zmiany wprowadzone w nowych wytycznych.
Pacjentka została przyjęta na oddział toksykologiczny po upływie około 4 godzin od ukąszenia. Przy przyjęciu była przytomna, skarżyła się na nudności, ból brzucha oraz ból w okolicach rany po ukąszeniu, wokół rany występowały obrzęk i zaczerwienienie, tętno miarowe 96/min, ciśnienie tętnicze 152/72 mm Hg.
Kobieta zasłabła w tramwaju i została przewieziona na szpitalny oddział ratunkowy. Od 3 lat jest leczona z powodu tocznia rumieniowatego układowego (SLE). Zapoznaj się z opisem przypadku i odpowiedz na pytanie.
Dokument zawiera informacje dla personelu medycznego struktur ochrony zdrowia i administratorów polityki zdrowotnej na wszystkich szczeblach, o zakresie kompetencji niezbędnych do skutecznego zarządzania oddziałami ratunkowymi w przypadku epidemii wirusa COVID-19.
47-letni mężczyzna został przyjęty na oddział chorób wewnętrznych szpitala powiatowego z powodu bólu mięśni kończyn dolnych (podudzi, ud i pośladków), ramion i pleców o natężeniu uniemożliwiającym chodzenie. Dolegliwości te pojawiły się 3 dni wcześniej.
Wytyczne Surviving Sepsis Campaign 2016 zostały zaktualizowane o pakiet zadań do wykonania w pierwszej godzinie od „czasu zero” (Pakiet 1 h). Autorzy wytycznych publikują „pakiety zadań” od pierwszej publikacji w 2004 roku. Pakiety stanowią uzupełnienie oryginalnych wytycznych i są aktualizowane o nowe dowody naukowe.
Na pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Magdalena Łętowska z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Niezależnie od rodzaju zaburzenia rytmu (bradykardia czy tachykardia) podczas badania choremu należy podać tlen do oddychania, uzyskać dostęp dożylny oraz pobrać krew do badań (oznaczenie morfologii krwi, stężenia Ca2+, K+, Mg2+, enzymów sercowych, badanie gazometryczne krwi).