Utrata przytomności może trwać od kilku sekund nawet do kilku dni, niekiedy dłużej. Krótkotrwała utrata przytomności – poniżej minuty, po której następuje powrót do normalnego stanu, nazywana jest omdleniem.
Jak lepiej stosować wytyczne ERC dzięki wykorzystaniu eMPediatrycznego Koła Ratunkowego?
W jaki sposób eMPediatryczne Koło Ratunkowe może pomóc w postępowaniu we wstrząsie anafilaktycznym?
Ból brzucha u dzieci stanowi częsty powód wizyt u lekarzy rodzinnych i pediatrów. Każdy ból brzucha wymaga wykluczenia przyczyn chirurgicznych, które – mimo że są stosunkowo rzadkie w tej grupie wiekowej – z uwagi na możliwe poważne konsekwencje stanowią istotny element diagnostyki różnicowej.
Jak zabezpieczyć czynności życiowe przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego? Jak wykonać badanie wstępne i urazowe?
Jakie są typowe i nietypowe objawy zatrucia kannabinoidami oraz jakie jest zalecane leczenie?
Jak stabilizować głowę i szyję w samochodzie? Jak udrażniać drogi oddechowe i prowadzić reanimację przy podejrzeniu uszkodzenia kręgosłupa szyjnego?
W pierwszym odcinku cyklu omówiono przyczyny bólu w klatce piersiowej u dzieci i młodzieży.
Do statutowej działalności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) poza lotami do zdarzeń należą transporty medyczne. W przeważającej większości są to transporty międzyszpitalne, ale mogą w nich również uczestniczyć inne placówki medyczne (np. transport biorcy do przeszczepienia nerki, który może się odbywać ze stacji dializ).
W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego i własne na stoku narciarskim? Jak udzielać pierwszej pomocy?