21 grudnia 2014 roku
poczta
zaloguj się
 
SOR - serwis dla lekarzy - Medycyna Praktyczna
medycyna praktyczna dla lekarzy
 

Zatrucie paracetamolem

02.01.2012
J. Szajewski, M. Jankowski
Choroby wewnętrzne pod redakcją A. Szczeklika i P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010
Zatrucie paracetamolem

Paracetamol to lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Wywołuje groźne zatrucia zwykle w przypadku znacznego przekroczenia dawki leczniczej, tj. przyjęcia 7,5–15 g; dawka toksyczna >150 mg/kg, dawka 15–30 g bywa śmiertelna. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, ale po przyjęciu bardzo dużych dawek szczytowe stężenie we krwi osiąga po ≥4 h. Bywa używany w celach samobójczych (niekiedy łącznie z etanolem).

Jeżeli zasoby glutationu wątrobowego, niezbędnego do unieszkodliwiania toksycznego metabolitu paracetamolu (N-acetylobenzochinoiminy), szybko się wyczerpią pod wpływem dawki tego leku, dochodzi do uszkodzenia wątroby (martwicy centralnej części zrazików) i mięśnia sercowego (niekiedy) oraz martwicy cewek bliższych nerek.

» Ciąg dalszy dostępny po zalogowaniu dla osób związanych zawodowo z ochroną zdrowia.

» Zaloguj się lub przejdź do portalu dla pacjentów.

Sponsorem serwisu jest